Salçada Küf Oluşumunu Önleme

  • 23 Mayıs 2017
  • Salçada Küf Oluşumunu Önleme için yorumlar kapalı
Salçada Küf Oluşumunu Önleme

Salçada küf oluşumunu önleme mutfak sırları arasında en çok işe yarayanlarındandır. Biber ya da domates salçalarında sıklıkla oluşan küflenme sorununun çözümü için farklı çok sayıda yöntem mevcuttur. Genelde işe yarayan bu yöntemler ile salçalarınızı daha uzun süre, küflenmeden saklayabilir, lezzetli yemeklerinizde daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Evde yapılan domates ve biber salçaları, genelde fazla olarak yapılır. Bir sene yetecek kadar hazırlanan bu lezzetli ev salçalarını hava almayan kaplarda ya da kavanozlarda saklamak gerekir. Salçaların bozulmaması için hava almayan kapların yanında güneş görmeyen ve nemli olmayan ortamlarda saklanması da önemlidir. Bu saklama koşullarına uygun olarak muhafaza edilse bile zaman zaman salçalarda küf oluşumu meydana gelebilir. Salçanın küflenmesini önlemek için en etkili ve en pratik yöntem kavanoz ya da kabın üzerine bir miktar zeytin yağı dökmektir. Salçanın tam olarak üzerini kaplayacak şekilde dökülen bu yağ, oksijen ile temas etmesini engeller. Bu sayede salçalar daha uzun süre taze ve küflenmeden saklanabilir.

Salçaların küflenmesini önlemek için kullanılan bir diğer yöntem ise 1 kilo salçayı 1 su bardağı bitkisel yağ ile tencere içinde kaynatın. Kaynadıktan sonra içine 1 yemek kaşığı tuz ilave edin ve karıştırın. Karışan salçayı cam kavanoza koyup kapağını sıkıca kapatın. Bu şekilde buzdolabına kaldırıp saklayabilirsiniz.